Gdański Żuraw

Od ponad pięćdziesięciu lat w Gdańsku działa Centralne Muzeum Morskie. Rolą muzeum jest dbanie o obiekty zabytkowe związane z morzem. Do takich obiektów należy Gdański Żuraw, zabytkowe spichlerze czy liczne jednostki pływające.

W zabytkowych spichlerzach na wyspie Ołowianka można oglądać liczne ciekawe wystawy związane z eksploatacją morza i historią Gdańska. Muzeum organizuje także rejsy promem Motława. Płynąc nim wzdłuż rzeki Motławy można podziwiać zarówno zabytki architektoniczne jak i związane z żeglugą. Żuraw Gdański to ogromny dźwig zbudowany z drewna.

Urządzenie pochodzi z epoki późnego średniowiecza. Urządzenie to służyło do podnoszenia bardzo wysokich masztów na statkach a także do załadowywania na statki różnego rodzaju towarów. Dźwig znajdował się pomiędzy dwoma wysokimi wieżami z kamienia, które jednocześnie pełniły funkcję bramy miejskiej. Dźwig wprawiali w ruch robotnicy. Obracali oni ogromne drewniane koła znajdujące się u dołu urządzenia. II Wojna Światowa przyniosła temu zabytkowi poważne zniszczenia. Obiekt został odbudowany w latach powojennych. Obecnie do kamiennych wież można wejść i oglądać w ich wnętrzach wystawy poświęcone historii portu. Turyści mogą dokładnie zobaczyć mechanizm samego dźwigu, ponieważ można wchodzić do urządzenia.